KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15816428

nr 1581 6428

Karl Tirén

(1869-1955), Sverige

Oljemålning, Signerad, daterad 1919, sameby. Olja på pannå, 47x70 cm, yttermått inklusive ram: 63x86 cm

Karl Tirén, svensk målare född 1869 i Jämtland, död 1955 i Stockholm.

Utrop:

2.000 kr

Såld:

4.000 kr

måndag 27 november 2023
kl 20:20:06

Karl Tirén

Läs mer om Karl Tirén